Pilke mediassa

Kaleva uutisoi: Li­min­kaan avataan tie­de­pai­not­tei­nen hir­si­päi­vä­ko­ti – luvassa on veden olo­muo­to­jen tar­kas­te­lua ja au­rin­ko­kun­nan tut­ki­mis­ta

Limingan Saunarantaan avataan elokuussa tiedepainotteinen hirsipäiväkoti, jossa järjestetään myös yli 3-vuotiaille lapsille varhaiskasvatusta osittain englanniksi. Pilke päiväkotien tiedepäiväkoti Loimu on kuusiryhmäinen päiväkoti 0–5-vuotiaille lapsille. Se on Pilkkeen kolmas päiväkoti Limingassa, uutisoi Kaleva.

Päiväkodissa järjestetään myös yli kolmevuotiaille lapsille varhaiskasvatusta osittain englanniksi muun muassa laulujen ja lorujen kautta. Hirsirakenteiseen Loimuun voi hakea palveluseteliä kunnalta. Varhaiskasvatuksen asiakasmaksu on saman suuruinen kuin kunnallisessa varhaiskasvatuksessa, kertoo Kaleva.

Lue koko uutinen täältä!